X

Pravé prírodné perly vznikli bez zásahu človeka. Majú väčšinou nepravidelný tvar. Ich výskyt v lastúrach je náhodný a zriedkavý. Sú skutočne vzácnym artiklom a z celkového množstva svetovej produkcie predstavujú asi 5%.

Pravé kultivované perly pochádzajú z pestovateľských fariem, pričom jediný rozdiel medzi nimi a prírodnými perlami je v tom, že cudzie teliesko ktoré perlorodka začne obaľovať perleťou sa nedostane do mušle náhodou, ale je tam vložené – implantované ľudskou rukou. Takéto perly predstavujú v súčasnosti 95% svetovej produkcie perál.

Obe kategórie pravých perál prírodných aj kultivovaných sa ďalej rozlišujú podľa druhu perlorodky a ich výskytu na sladkovodné a morské.

Sladkovodné perly ako už sám názov napovedá, vznikajú v sladkých vodách riek. Pre zvýšenie predaja sa často krát farbia. Farby ako oranžová, výrazná zelená, ružová, modrá, červená nie sú zriedkavosťou. Najväčším producentom pravých kultivovaných sladkovodných perál je Čína, ale pestujú sa aj v riekach Škótska, Írska, Francúzska, Rakúska, Nemecka a USA (Mississippi).

Morské perly dopestované v slaných morských vodách bývajú viac cenené. Najznámejšie sú zrejme z Akoyaustríc. Začali sa pestovať v Japonsku, ale v posledných rokoch sa ich pestovanie rozšírilo aj do Číny. Rovnako ako sladkovodné perly môžu mať rôzne sfarbenia. Každá čierna Akoya perla podstupuje ožarovanie alebo hĺbkové prifarbovanie. Sú veľmi populárne kvôli ich relatívne dokonalému tvaru a priaznivej cene v porovnaní s inými morskými perlami. Dosahujú veľkosť cca 7,5-11 mm.  Tahitské perly sa pestujú na ostrovoch Francúzskej Polynézie a patria medzi vzácnejšie perly. Ich ustrica produkuje prirodzenú tmavú farbu v odtieňoch sivej, čiernej, fialovo-čiernej. Najviac cenená farba je pávia zelená (zeleno-čierna) pripomínajúca pávie perie. Veľkosť Tahitských perál sa pohybuje od 8-18 mmJuhomorské perly pochádzajú ako inak z južných morí Austrálie, Thajska, Indonézie a Filipín. Sú veľmi cenené, typické pre ne je charakteristická najmä biela, strieborná a zlatá farba a veľkosť, ktorá je najčastejšie okolo 13 mm, nezriedka však až 20 mm.Kasumiga perly – fascinujúci druh perál z jazera Kasumiga–Ura. Vznikli súhrou človeka a prírody, teda skrížením japonských a sladkovodných perlorodiek. Okúzľujú všetkými odtieňmi ružovej farby.